porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 11


 
 
2
 
1
 
 
 
nygastemat nr 308-728
visibility czytano 375 razy

Impregnacja deski elewacyjnej z modrzewia


Witam, w swoim domu będę miał niewielki skrawek elewacji pokryty deską elewacyjną, którą chciałbym zrobić z deski modrzewia o grubości 28 mm i szer. 146 mm, na pióro-wpust. Tu moje pytanie: czym zaimpregnować deskę aby była odporna na warunki atmosferyczne? Czy są jakieś specjalne impregnaty do drewna iglastego? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje wentylowane elewacje porady inwestorom

centaurtemat nr 308-767
visibility czytano 334 razy

Impregnacja tarasu z modrzewia


Chciałbym wykonać taras zewnętrzny naziemny z deski tarasowej modrzewiowej. Mam pytanie: Jak zabezpieczyć ten taras przed działaniem czynników zewnętrznych, posiadam na elewacji belki ozdobne które malowałem preparatami firmy Remmers najpierw impregnat kolorowy lazura 2x na to lakier czy można podobnie potraktować ten taras? Czy może się go pokrywa olejem czy woskiem proszę o wskazówkę. I jeszcze jedno pytanie czy w związku z użytkowaniem w miejscach gdzie zostanie wytarty preparat i pojawią się przejaśnienia w jaki sposób naprawiać je w trakcie użytkowania? Jakiego i jak częstego serwisowania wymaga taki taras?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy tarasy naziemne porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-868
visibility czytano 348 razy

Czy impregnować płytki parapetowe zewnętrzne?


Czy płytki wbudowane na parapety zewnętrzne należy impregnować?
Dlaczego? Czym? W jakich przypadkach tego nie robić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budynki zabytkowe parapety zewnętrzne kamienne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Kristemat nr 308-1021
visibility czytano 774 razy

Skrzynka gazomierza i kurka na ocieplonej elewacji


Witam
Za niedługo będę miał wykonywaną instalację gazową w domu. Nie wiem czy tak się to wykonuje ale coś kojarzę, że w elewacji umieszcza się skrzynkę gazową taką jak w załączniku. Przypomnę też, że przyłącz gazowy mam w granicy działki.
I tutaj pytanie, czy instalator może wyciąć w elewacji miejsce na taką skrzynkę? Jak to zrobi to jakoś otwór należy zabezpieczyć? Czy lepiej na elewacji umieścić ją bez wycinania izolacji ściany?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego impregnacja drewna instalacje gazowe porady inwestorom

Grzegorz W.temat nr 308-1116
visibility czytano 215 razy

Impregnacja kamienia polnego


Mam przed domem ogromny stary kamień polny (głaz) przywieziony i ustawiany dźwigiem. Na tym kamieniu jest oparty słup drewniany podtrzymujący daszek nad wejściem. Jak należy poprawnie zaimpregnować ten kamień?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ochrona elewacji porady inwestorom

Paweł Serdektemat nr 308-1169
visibility czytano 250 razy

Elewacja z szalówką na ścianach murowanych z silikatu


Szanowny Panie Jerzy
Chciałbym zastosować elewację drewnianą na całej powierzchni ścian wykonanych z bloczków silikatowych. Widziałem kilka projektów, że tylko niektóre ściany albo fragmenty są z takiej szalówki a reszta to ocieplenie styropianem BSO.
Kiedyś Pan na fb pisał, że nie są to trwałe elewacje, ale widziałem trochę takich domów i domy te stoją ileś lat i mają się dobrze. Jak Pan ocenia trwałość takiej elewacji, czy warto taką zastosować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

SPKtemat nr 308-1501
visibility czytano 617 razy

Pleśń na nowych wiązarach jeszcze w trakcie budowy


Miałbym pytanie odnośnie śladów, które zauważyłem na wiązarach w rejonie okapu. Ślady są widoczne na dolnym pasie wiązara, od strony pd-zach budynku. Dach jest czterospadowy, dom parterowy. Wiązary były montowane w połowie listopada. Dekarz rozpoczął układanie membrany 3 dni po montażu wiązarów. Całe pokrycie bez podbitki zostało zakończone przed końcem zeszłego roku. Wg informacji producenta wiązary zostały wykonane z tarcicy konstrukcyjnej C24, czterostronnie struganej, suszonej komorowo do wilgotności 18% i zaimpregnowane przeciwko grzybom i owadom środkiem Axil 3000. Obecnie podbitki nie ma gdyż chcę ją wykonać razem z elewacją budynku.

Proszę o poradę czy ślady te mogą być pochodzenia grzybicznego, czy jest możliwe aby przy tych temperaturach rozwinął się grzyb? Jeśli tak to co należy zrobić, jak zabezpieczyć drewno i kiedy to wykonać – od razu czy poczekać do wiosny?

Czy okap może pozostać bez podbitki do czasu wykonania elewacji? Dodam, że stan budynku to surowy otwarty więc jeszcze jest do zrobienia cała wykończeniówka.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy wiązary dachowe porady inwestorom

GGtemat nr 308-1502
visibility czytano 204 razy

Problem z mchem na płytach i kostce przed domem


Panie Jerzy,
Dobre kilka lat temu jak nie naście lat temu „fachowcy” układali nam chodnik wokół wejścia. Z tego co pamiętam warstwy są następujące (podaję poszczególne warstwy od góry):
• Prefabrykowane betonowe płyty chodnikowe z posypką (wg rysunku) – wymiar 35x35cm. Pomiędzy nie były układane kostki granitowe wg wzoru jak na zdjęciach.
• Pod całością podsypka cementowo-piaskowa (stosunek +/- 1:5) – grubość +/- 5cm. Tego nawet chyba nie zagęszczali, bo nie pamiętam nawet żadnego „skoczka” w trakcie prac.
• W/w podsypka cementowo-piaskowa była położna na grunt rodzimy po usunięciu humus na kilkanaście cm i wyrównaniu z grubsza gruntu rodzimego
Po tych kilkunastu latach wszystkie płyty pokryte są mchem. Zdjęcia pokazują chodnik od strony północnej i tutaj mech jest największy. Jednakże chodnik znajduje się również po stronie zachodniej i tam też widać ślady występującego mchu. Dodatkowo od strony zachodniej co jakiś czas chodnik zapada się i muszę doraźnie go poprawiać podsypując piach w miejscach zapadniętych. Dodatkowo pomiędzy kostkami granitowymi wyrastają co jakiś czas kępki trawy, a i mech też się pojawia.
Mam 2 pytania:
1. Czy te płyty betonowe można uratować z tego mchu, a jeśli tak to czy po zabiegu ratowania można je zabezpieczyć przed ponownym osadzaniem się mchu.
2. Jeśli chciałbym poprawić ten cały chodnik to jakie powinny być prawidłowe warstwy podbudowy pod takie ścieżki wokół domu czy ogrodzie.

Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: architektura ogrodowa podjazy i wjazdy błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom renowacje impregnacja elewacji hydrofobizacja mech

Bociek1313temat nr 308-2023
visibility czytano 449 razy

Mocowanie podkonstrukcji elewacji wentylowanej do muru z ceramiki


Witam Panie Jerzy,
proszę o poradę w kwestii mocowania podkonstrukcji drewnianej pod elewację wentylowaną. Chodzi o krawędziak, który będzie stykał się z murem. U mnie będzie to krawędziak o przekroju 45(50)x100mm. Czym najlepiej mocować do ceramiki.
1. Kołek ramowy 10x160 fischer SXRL - dedykowany do ceramiki, mocowany w osi krawędziaka
2. Pręt gwintowany i kotwa chemiczna (jak w kronice budowy domów nr 1) - też są dedykowane do ceramiki, ale po obejrzeniu kilku filmów mam wątpliwości, ale mogę się mylić
3. Kątowniki ciesielskie - czyli kołkami do ceramiki, a wkrętami ciesielskimi do krawędziaka, mocowane naprzemiennie.

Dodam, że krawędziaki będą mocowane w układzie krzyżowym w rozstawie ok. 60cm, aby wełnę mocować na lekki wcisk. Wełna o gramaturze (nie pamiętam dokładnie), ale tak jak pisał Pan w poradzie ok. 35-40 kg/m3, w dwóch warstwach po 10cm.

Czy do zabezpieczenia krawędziaków mogę użyć impregnatu Remmers HK Lassur, czy może coś innego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje wentylowane impregnacja drewna porady inwestorom porady wykonawcom

gryzlytemat nr 308-2130
visibility czytano 302 razy

Ściemniająca impregnacja kamienia na elewacji


Dzień dobry.

Proszę o pomoc w doborze środka do impregnacji płytek betonowych na elewacji. Jest to popularny kamień elewacyjny, w moim przypadku Elbrus Graphite. Zależy mi na efekcie tzw. "mokrego kamienia". Te płytki betonowe wyglądają dużo lepiej gdy są mokre. Kamień jest położony od północy w podcięciu, nie narażony na obfite opady deszczu.
Czy odpowiedni będzie Remmers Funcosil AG? Czy zastosować jakiś środek z grupy impregnaty hydrofobizujące?
Czy aby osiągnąć podobny efekt na murku granitowym i parapetach też mogę użyć, któregoś z tych środków? Parapety i murek są z granitu wykończone na tzw. satynę, w kolorze szarym.

Dziękuję za pomoc
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje impregnacja betonu porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.